Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Muzeum dla weteranów

Od września 2015r obowiązuje Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.  Na jej podstawie osoby które w latach 1956-1989 co najmniej przez 12 miesięcy prowadziły działalność na rzecz wolności i niepodległości Polski lub były represjonowane z powodów politycznych mogą uzyskać tzw. status osoby represjonowanej lub status działacza opozycji antykomunistycznej.  Ustawa , oprócz pomocy udzielanej osobom które znajdują się w  skrajnie trudnej sytuacji materialnej , praktycznie zapewnia tylko …  odznakę i legitymację. Wydaje się jednak, że najważniejszą rzeczą zawartą w tych  przepisach,  jest fakt określenia środowiska.

Ustawa  mówi o możliwości pomocy „…osobom uprawnionym, w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych…”. Pomoc taką może udzielać samorząd terytorialny.

Pierwszą instytucją która w Województwie Świętokrzyskim doceniła weteranów opozycji antykomunistycznej jest starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki im Jana Pazdura. Na wspólnej konferencji prasowej Dyrekcji Muzeum oraz Zarządu Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”, dyr. Paweł Kołodziejski poinformował o udzielaniu osobom posiadającym  status, 50% zniżki na bilety na wstęp oraz na wszystkie wydarzenia  tam organizowane.  Stowarzyszenie od wielu lat współpracuje z  Muzeum, wielokrotnie organizując tam coroczny konkurs „Orła WRONa nie pokona” , wystawy i spotkania środowiskowe.  W taki symboliczny sposób chcemy dziś podziękować  tym którzy podjęli walkę o wolną Polskę… jest to bardzo niewielki, skromny symbol ale mam nadzieję, że nasza współpraca przyczyni się do wielu jeszcze przedsięwzięć dla dobra lokalnej społeczności, aby pokazać wartości dla których Państwo walczyliście i z których my dziś korzystamy” – mówił Paweł Kołodziejski.