Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

IX konkurs "Orła WRONa nie pokona"

Po raz dziewiąty konkurs pod nazwą „Orła WRONa nie pokona” zorganizowano w czwartek, w Starachowicach, w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki. Konkurs po raz drugi z rzędu wygrała Magdalena Gąsior, z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Po raz drugi z rzędu najlepszą szkołą było też II Liceum Ogólnokształcące. W 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego konkurs zorganizowało , starachowickie Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Delegaturą w Kielcach i Starostwem Powiatowym w Starachowicach.Inicjatywę wsparły NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty. Hasłem przewodnim konkursu była rodzina osób internowanych, jej reakcje na represje stanu wojennego. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych działaczy Solidarności: Stanisława Pogłódka, Franciszka Jerzego Michałka i Jerzego Sobonia.
 Pytania testowe w liczbie 30, po 10 w każdej turze testu, dotyczyły powstania Solidarności w Polsce, w Świętokrzyskiem, stanu wojennego. W jury konkursu zasiedli: Marzena Grosicka, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Marian Ferenc, Lila Adamczyk i Ewa Markowska. Swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego dzielił się: Aleksandra Markowska, Lila i Robert Adamczykowie. Dużo o okresie stanu wojennego mówili prowadzący Robert Adamczyk i Paweł Perchel. Na sali byli przedstawiciele władz powiatowych, nauczyciele, działacze społeczni.
Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciech Jaruzelskiego. W tamtym czasie zastępowała ona Rząd i Sejm. Polacy nazywali ją wtedy „wroną”.
Konkurs wygrała wspomniana Magdalena Gąsior z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Najlepszą szkoła było też II Liceum Ogólnokształcące. Drugie miejsce miała Julia Kolanowska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki, a trzecie Wiktor Serwicki z Gimnazjum Społecznego STO w Starachowicach. Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały tabletami oraz upominkami. W konkursie wiedzy o Solidarności i stanie wojennym wystartowało 28 młodych ludzi, uczniów dziewięciu szkół z powiatu starachowickiego, wyłonionych w ramach szkolnych eliminacji.  Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali książkę "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", autorstwa Cezarego Chlebowskiego. Laureaci dalszych miejsc w rywalizacji otrzymali drobny sprzęt sportowy oraz kubki z logo konkursu. Nagrody wręczali Lidia Ujazdowska z Muzeum Historii Polski w Warszawie, Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z IPN, Marian Ferenc z Delegatury NSZZ "Solidarność" w Starachowicach  i Ewa Markowska ze Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989".

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/starachowice/a/sukces-ii-liceum-ogolnoksztalcacego-w-konkursie-na-rocznice-stanu-wojennego-w-starachowicach,12751817/