Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Stowarzyszenie - dokumenty

Wysadzić aulę...

......................................................  W nocy z 5 na 6 października 1971 roku w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu wybuchła bomba. Skonstruowali ją i podłożyli bracia Ryszard i Jerzy Kowalczykowie.

Następnego dnia w opolskiej auli miała się odbyć uroczystość nagrodzenia milicjantów, którzy niezwykle krwawo pacyfikowali protesty na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Akademia się nie odbyła. Wybuch całkowicie zniszczył aulę, zapadły się dach i podłoga. Nikt nie ucierpiał. Braci Kowalczyków szybko zatrzymano. Jerzemu postawiono zarzut przeprowadzenia ataku terrorystycznego i początkowo skazano na karę śmierci. Ryszardowi zarzucono pomoc przy konstruowaniu bomby i skazano na 25 lat więzienia. Po protestach Jerzemu zamieniono karę również na 25 lat więzienia. Ale środowiska opozycjonistów dalej walczyły o uwolnienie braci. Ostatecznie wyszli na wolność dopiero w połowie lat 80. W już wolnej Polsce nie powiodła się kasacja ich wyroku. Wniosek został odrzucony przez Sąd Najwyższy.

Wspomnienie p. Bogusława Bardona pokazuje dzisiejszy obraz braci Kowalczyków.

https://drive.google.com/open?id=1LYo7ang8MtLU4DwDaRp9DnXU3OwYg_Sm