Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

IX konkurs "Orła WRONa nie pokona"

Po raz dziewiąty konkurs pod nazwą „Orła WRONa nie pokona” zorganizowano w czwartek, w Starachowicach, w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki. Konkurs po raz drugi z rzędu wygrała Magdalena Gąsior, z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Po raz drugi z rzędu najlepszą szkołą było też II Liceum Ogólnokształcące. W 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego konkurs zorganizowało , starachowickie Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Delegaturą w Kielcach i Starostwem Powiatowym w Starachowicach.Inicjatywę wsparły NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty. Hasłem przewodnim konkursu była rodzina osób internowanych, jej reakcje na represje stanu wojennego. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych działaczy Solidarności: Stanisława Pogłódka, Franciszka Jerzego Michałka i Jerzego Sobonia.
 Pytania testowe w liczbie 30, po 10 w każdej turze testu, dotyczyły powstania Solidarności w Polsce, w Świętokrzyskiem, stanu wojennego. W jury konkursu zasiedli: Marzena Grosicka, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Marian Ferenc, Lila Adamczyk i Ewa Markowska. Swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego dzielił się: Aleksandra Markowska, Lila i Robert Adamczykowie. Dużo o okresie stanu wojennego mówili prowadzący Robert Adamczyk i Paweł Perchel. Na sali byli przedstawiciele władz powiatowych, nauczyciele, działacze społeczni.
Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciech Jaruzelskiego. W tamtym czasie zastępowała ona Rząd i Sejm. Polacy nazywali ją wtedy „wroną”.
Konkurs wygrała wspomniana Magdalena Gąsior z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Najlepszą szkoła było też II Liceum Ogólnokształcące. Drugie miejsce miała Julia Kolanowska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki, a trzecie Wiktor Serwicki z Gimnazjum Społecznego STO w Starachowicach. Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały tabletami oraz upominkami. W konkursie wiedzy o Solidarności i stanie wojennym wystartowało 28 młodych ludzi, uczniów dziewięciu szkół z powiatu starachowickiego, wyłonionych w ramach szkolnych eliminacji.  Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali książkę "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", autorstwa Cezarego Chlebowskiego. Laureaci dalszych miejsc w rywalizacji otrzymali drobny sprzęt sportowy oraz kubki z logo konkursu. Nagrody wręczali Lidia Ujazdowska z Muzeum Historii Polski w Warszawie, Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z IPN, Marian Ferenc z Delegatury NSZZ "Solidarność" w Starachowicach  i Ewa Markowska ze Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989".

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/starachowice/a/sukces-ii-liceum-ogolnoksztalcacego-w-konkursie-na-rocznice-stanu-wojennego-w-starachowicach,12751817/

Orła Wrona nie pokona - bryk konkursowy

BRYK KONKURSOWY

Szczegółowa tematyka Konkursu

„Orła wrona nie pokona”.

 

Geneza Sierpnia 80 (temat do samodzielnego opracowania przez ucznia).

 

 

Lubelskie strajki – lipiec 1980r. (temat do samodzielnego opracowania przez ucznia).

 

Sierpniowy strajk w Gdańsku.

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz wywołało w dniu 14 sierpnia 1980r. wybuch strajku w Stoczni Gdańskiej, którego jednym ze skutków było powołanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

16 sierpnia 1980r., po podpisaniu w Stoczni Gdańskiej porozumienia z dyrekcją i ogłoszeniu przez Lecha Wałęsę końca strajku Anna Walentynowicz wraz z Aliną Pieńkowską i Ewą Ossowską zatrzymywała na bramach robotników opuszczających stocznię, co zapobiegło zakończeniu strajku.

Czytaj więcej: Orła Wrona nie pokona - bryk konkursowy

List otwarty

 

 

 

List otwarty

weteranów opozycji antykomunistycznej

ze Starachowic

 

            Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” zrzeszające weteranów opozycji antykomunistycznej oraz osoby więzione, internowane i represjonowane przez komunistyczny system wyraża swój protest przeciwko zawłaszczaniu tragicznej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na potrzeby aktualnej walki politycznej.

Zwracamy się do wszystkich działaczy Komitetu Obrony Demokracji.

            Działania każdej formacji, społecznej czy politycznej powinno się mieścić w granicach wolności i szacunku dla innych

Jest nam przykro, że od jakiegoś czasu następują próby zawłaszczania przez Waszą organizację historii Ruchu Społecznego Solidarność. Uważamy, że przejmowanie symboli tamtego okresu dla celów współczesnej walki politycznej jest obrzydliwe i niemożliwe przez nas do akceptacji.

            Dzisiaj stajemy przed kolejną wyrafinowaną próbą wykorzystania ważnej dla nas i wielu Polaków daty. Dzień 13 grudnia, upamiętniający rozpoczęcie przez komunistów wojny z Narodem, ma być okazją do kolejnych działań politycznych KOD-u.

Piszecie o solidarności ulicy, a gdzie byliście tamtego dnia?

Jeśli nawet dla niektórych rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest „kulturalnym” przeżyciem, to dla nas niżej podpisanych i naszych rodzin rocznica ta wiąże się z traumatycznymi przeżyciami niosącymi tragiczne wspomnienia, rozpacz i przypomnienie koszmarnej obawy o bliskich.

            Protestujemy przeciwko wykorzystywaniu przez KOD historii Ruchu Społecznego Solidarność walczącego w latach osiemdziesiątych z komunistyczną władzą PRL.

Jeśli walczycie o władzę, to walczcie o nią z godnością. Szanujcie i nie niszczcie pamięci o naszych działaniach.

 

Paweł Perchel - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Robert Adamczyk - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Ewa Markowska- działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

Edward Dudek - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Jadwiga Kellner - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

Teresa Pogłódek - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

Stanisław Pogłódek - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Jerzy Michałek - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Tadeusz Markowski – działacz opozycji antykomunistycznej

Adam Krupa – działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Aleksandra Markowska – działacz opozycji antykomunistycznej

Andrzej Markowski - działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Janusz Kaczor – działacz opozycji antykomunistycznej

Leszek Nowak – działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

 

 

 

 

Darmowe przejazdy dla weteranów

Darmowe przejazdy dla działaczy opozycji antykomunistycznej.

W Starachowicach wprowadzone zostaną darmowe przejazdy dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Radni Rady Miasta na sesji w dniu 29 kwietnia 2016r. podjęli uchwałę o przyjęciu takiego rozwiązania. Darmowe przejazdy obowiązywać będą od 1 stycznia 2017r. i przysługiwać osobom posiadającym status działacza opozycji antykomunistycznej.
Jest to już druga pozytywnie zakończona inicjatywa w Województwie Świętokrzyskim o szczególnym honorowaniu osób które w latach 80-tych ub. wieku włączyły się w działalność opozycji antykomunistycznej. Pierwszą jest decyzja dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki im J. Pazdura w Starachowicach, Pawła Kołodziejskiego, która daje ulgi przy wstępie na imprezy organizowane przez tą instytucje.

Czytaj więcej: Darmowe przejazdy dla weteranów

Muzeum dla weteranów

Od września 2015r obowiązuje Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.  Na jej podstawie osoby które w latach 1956-1989 co najmniej przez 12 miesięcy prowadziły działalność na rzecz wolności i niepodległości Polski lub były represjonowane z powodów politycznych mogą uzyskać tzw. status osoby represjonowanej lub status działacza opozycji antykomunistycznej.  Ustawa , oprócz pomocy udzielanej osobom które znajdują się w  skrajnie trudnej sytuacji materialnej , praktycznie zapewnia tylko …  odznakę i legitymację. Wydaje się jednak, że najważniejszą rzeczą zawartą w tych  przepisach,  jest fakt określenia środowiska.

Czytaj więcej: Muzeum dla weteranów