Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Siódme spotkanie środowiska

 Już po raz siódmy w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki spotkali się działacze opozycji antykomunistycznej przy wspólnym ognisku. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989". Oprócz starachowickich działaczy uczestniczyli w nim koledzy z Ostrowca i Skarżyska. Wspólne rozmowy i wspomnienia toczyły się do późnych godzin nocnych. Na "potrzebę chwili" zorganizował się nawet mały trzyosobowy zespół muzyczny, który przygrywał śpiewającym. W spotkaniu uczestniczyło blisko 40 osób.
Do zobaczenia za rok !!

Szóste spotkanie środowiska

 2 września br, w Starachowicach odbyło się szóste już spotkanie środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność być w gościnnych progach Muzeum Przyrody i Techniki za co dziękujemy dyrektorowi p. Pawłowi Kołodziejskiemu . Dziękujemy także osobom które przybyły do nas ze Skarżyska oraz Włoszczowy. Oprócz poważnych tematów, dotyczących np. aktualnej ustawy o działaczach opozycji wielu snuło swoje wspomnienie i wspólnie przypominaliśmy sobie historie z lat 80-tych. Nie zabrakło oczywiście "Murów" i innych piosenek. Było nas ponad 30 osób, więc i dyskusjom nie było końca.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu MHP "Patriotyzm Jutra" realizowanego przez starachowickie Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989".
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie za rok.

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Kielce, 4 listopada 2016

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach zaprasza na uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która odbędzie się 4 listopada o godz. 16.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, przy ul. Warszawskiej 5.

Odznaczeni zostaną działacze opozycji antykomunistycznej w PRL z byłego województwa kieleckiego. Odznaczenia zostaną wręczone przez Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Lista odznaczonych:

 1. Wojciech Jan Arczyński
 2.  Juliusz Jan Braun
 3. Wojciech Władysław Dębski
 4. Józef Gurczyński
 5. Daniel Górlicki
 6. Cecylia Jasińska
 7. Jadwiga Anna Kellner
 8.  Czesław Stanisław Kopyciński
 9. Tadeusz Kowalczyk
 10.  Leszek Kwiecień
 11.  Marian Lasek
 12. Ksiądz Marek Waldemar Łabuda
 13. Franciszek Michałek
 14. Robert Minkina
 15. Krzysztof Włodzimierz Nurzyński
 16. Teresa Anna Żarów-Pogłódek
 17. Franciszek Poprawa
 18. Mieczysław Rumas
 19. Edward Rzepka
 20. Ryszard Jerzy Sztando
 21. Stanisław Józef Tinc
 22. Edward Ungier

Pośmiertnie:

 1. Teresa Barszowska
 2. Zdzisław Leon Michalski
 3. Wanda Salomea Pomianowska
 4. Maria Teresa Prochowska-Frańczak
 5. Michał Pytlarz
 6. Zbigniew Franciszek Rafalski
 7. Edmund Adolf Sarna
 8. Jadwiga Walendzik
 9. Krystyna Żurowska

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Uroczystość Wręczenia Krzyży Wolności I Solidarności – Kielce, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5, 4 listopada 2016 r.,  godz. 16.00

opis środowiska

środowisko