Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Barszowska Teresa

Barszowska Teresa, ur. 13 III1927 w Kielcach, zm. 04 XII 2008r. w Starachowicach.

W czasie II Wojny Światowej, w latach 1944 – 45 sanitariuszka – opiekunka rannych partyzantów Armii Krajowej, uczestniczka tajnego nauczania dzieci.

W okresie tworzenie struktur pierwszej Solidarności pracownik Komunalnego Przedsiębiorstwa Remontowo Budowlanego w Starachowicach. W tym czasie aktywny członek NSZZ „Solidarność”. Z końcem 1981 r. przechodzi na emeryturę.

W dniu 31 VIII 1982r. bierze udział w Starachowicach w prosolidarnościowej demonstracji mieszkańców miasta. Uczestniczka corocznych spotkań zgrupowań partyzanckich na Wykusie.

Od X 1984r. uczestniczy w działaniach Grupy Młodych w Starachowicach, rozpoczyna współpracę za pośrednictwem Roberta Adamczyka z Niezależną Agencją Informacyjną. W okresie od X 1984 do XII 1985r. zbiera, redaguje i przekazuje informacje do NAI. Z początkiem 1985r. rozpoczyna współpracę z pismem i wydawnictwem LUD. Po zaprzestaniu druku tej gazetki, w okresie X - XII 1985r. angażuje się z Robertem Adamczykiem i Pawłem Perchelem  w organizację starachowickiego wydawnictwa „PRO KONTRA”. W latach następnych redaguje teksty ulotek drukowanych przez Pawła Perchela. Od IX 1988r. do połowy 1989r.czynnie wspiera działalność nowego wydawnictwa starachowickiego „Nasze Sprawy”.

Przez cały okres działalności w Grupie Młodych kolportuje niezależne wydawnictwa (m.in. „LUD”, „Nasze Sprawy”; lubelskie: „Solidarność Informator”, „Solidarność Nauczycielska”, druki Solidarności Walczącej), uczestniczy w akcjach rozrzucania ulotek.