Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pogłódek Żarów Teresa

Pogłódek - Żarów Teresa Anna, ur. 24 III 1929 w Starachowicach.

W czasie okupacji niemieckiej żołnierz Armii Krajowej, pseud. „Teresa”.

W latach 1977-1980 liczne kontakty ze środowiskiem Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela a także z niezależnym ruchem rolników indywidualnych, kolporter wydawnictw. W X 1980r. współzałożyciel NSZZ „S” w Służbie Zdrowia w Starachowicach. Wiceprzewodnicząca Tymczasowej Komisji Zakładowej  potem członek zarządu.

Od 13 XII 1981r. do 1989r. działacz opozycji, współorganizatorka pomocy internowanym i aresztowanym, kolporter licznych wydawnictw na dużą skalę, współorganizator Mszy Św. za Ojczyznę oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy  przy kościele Św. Trójcy w Starachowicach, fundator tablic pamiątkowych poświęconych żołnierzom AK oraz ks. J. Popiełuszce, współorganizatorka uroczystości i spotkań żołnierzy AK z oddziałów „Ponurego” i „Nurta” na Wykusie. W X 1982r. organizatorka druku pierwszego numeru pisma Biuletyn „S” Starachowice. W okresie od 1984r. do 1986r. współorganizatorka razem z Krzysztofem Muzyką drukarni w Starachowicach podziemnych pism KOS i CDN. Współpracowała z doc. Wandą Pomianowską i dr Zofią Józefowicz w organizacji Świętokrzyskich Dni Skupienia dla Rolników w Szewnej k. Ostrowca Św., klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku oraz w klasztorze oo. Pallotynów na Karczówce w Kielcach. Organizatorka spotkań i wykładów dla działaczy opozycji. Kilkukrotnie przesłuchiwana. Współpracowała z Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ „S”. Od IV 1989r. członek Zarządu Komisji Zakładowej NSZZ „S” Zespołu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

W IV 1989r. sygnatariusz powołania i członek Komitetu Obywatelskiego w Starachowicach

Członek założyciel starachowickiego stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989"