Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Świętokrzyskie Środowisko Działaczy Opozycji Antykomunistycznej

W dniu 30 maja br. Świętokrzyska Wojewódzka Rada Konsultacyjna do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych zorganizowała spotkanie z kilkunastoma działaczami opozycji z lat 80-tych. Tematem spotkania była próba określenia wspólnej płaszczyzny do wspólnych działań. Większość zaproszonych przyjęła zaproponowaną przez Radę deklarację dotyczącą jednoczenia środowiska. Tekst deklaracji zamieszczony jest poniżej.

Świętokrzyska Wojewódzka Rada Konsultacyjna do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych na swoim posiedzeniu w dniu 8 czerwca br. podjęła decyzję o kontynuowaniu działań w tym kierunku.

 

Deklaracja świętokrzyskiego środowiska

działaczy opozycji antykomunistycznej.

 

My, działacze świętokrzyskiej opozycji antykomunistycznej, zebrani na spotkaniu
w dniu 30 maja 2018r postanawiamy co następuje:

 

Tworzymy Świętokrzyskie Środowisko Działaczy Opozycji Antykomunistycznej.

Uznajemy, że nasze ideały  z „Sierpnia’80” są wciąż żywe i aktualne, a najwyższymi wartościami są Bóg Honor i Ojczyzna.

Deklarujemy chęć podjęcia stałych działań zmierzających do przypominania i upamiętniania ludzi i wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Deklarujemy podjęcie prac prowadzących do powstania świętokrzyskiego środowiska osób związanych z opozycją antykomunistyczna lat 80-tych ub. wieku. Wyrażamy chęć współpracy i współdziałania z innymi  istniejącymi lub powstałymi w przyszłości Środowiskami i Organizacjami.

Widząc zagrożenia wynikające z fałszowania historii będziemy dążyć do pokazania udokumentowanej prawdy o wydarzeniach lat 80-tych. Za niezbędną uznajemy współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, do którego zwracamy się o wspieranie naszych starań. 

Zdając sobie sprawę, z coraz trudniejszej sytuacji osób, działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 80-tych, deklarujemy podjęcie działań umożliwiających pomoc naszym Koleżankom i Kolegom.

Apelujemy do osób i grup o podjęcie kroków inspirujących wspólne działania we wszystkich miastach Regionu Świętokrzyskiego. Zachęcamy i zapraszamy wszystkie osoby, którym bliska jest nasza deklaracja do współtworzenia Środowiska.

Świętokrzyskiej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, jako inspiratorowi powołania Środowiska, powierzamy funkcję organizacyjną i koordynacyjną.

 

Kielce  30.05.2018r.

 

 

 

Rady Konsultacyjne dla antykomunistów

Prawie we wszystkich województwach powołane zostały Wojewódzkie Rady Konsultacyjne do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Danych brakuje z Lubelskiej i Dolnośląskiej.

Poniżej zestawienie członków Rad. Informacje będą uzupełniane na bieżąco.

Żródło: Internet

 

 

 

Dolnośląska

Brak danych

1.         Jerzy Langer

2.         Zbigniew Zubel  -  przewodniczący

 

Kujawsko-pomorska

1.         Michał Leszczyc-Grabianka

2.         Dariusz Jaworski

3.         Zbigniew Nowak

4.         Jan Raczycki

5.         Jerzy Przybylski

6.         Jan Wyrowiński

 

Czytaj więcej: Rady Konsultacyjne dla antykomunistów

Inauguracyjne posiedzenie Rady

Wojewoda Agata Wojtyszek wręczyła akty powołania członkom Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze posiedzenie Rady, powołanej zarządzeniem wojewody. Rada Konsultacyjna liczy siedmioro członków. Do jej głównych zadań należy m.in. opiniowanie przekazanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, a także świadczenie pomocy w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej. Rada ma również podejmować inicjatywy zmierzające do integracji środowisk opozycji antykomunistycznej oraz dokonywać analiz sytuacji życiowej działaczy opozycji i osób represjonowanych i przedkładać Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dezyderaty w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki oraz należnego szacunku i pamięci.

 http://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/13006,Pierwsze-posiedzenie-Rady-Konsultacyjnej.html

Publikacje

info o radzie