Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Informacja z posiedzenia Rady 21.06.2016r.

Informacja o działaniach Wojewódzkiej Rady do spraw działaczy opozycji  i osób represjonowanych z przyczyn politycznych podjętych na spotkaniu w dniu 21 czerwca 2016r.

Wojewódzka Rada do spraw opozycji i osób represjonowanych z powodów politycznych informuje, że na posiedzeniu z w dniu 21 czerwca br. podjęto decyzje o działaniach  zmierzające do  realizacji celów zawartych w Ustawie o działaczach Opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych   z powodów politycznych z dn. 20 marca 2015r.

W pełni wspieramy te działania, które zmierzają do zmian w obecnych zapisach w/w ustawy. Zmiany, artykułowane są propozycjami wielu organizacji zrzeszających działaczy antykomunistycznych, które wyrażają opinie środowiska. Przyczynią się do pełniejszego uhonorowania osób, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością.

 Za jedną z najpilniejszych spraw uważamy powstanie świętokrzyskiego środowiska weteranów opozycji antykomunistycznej. Rada deklaruje pomoc w tym zakresie.  Jednocześnie w najbliższym czasie podjęte zostaną działania zmierzające do integracji środowiska.  

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych winni mieć udzielaną szeroko rozumianą pomoc wynikającą z zapisów ustawy. Rada wspiera te działania. Jednocześnie, oprócz pomocy w tym zakresie, czynimy starania aby powszechnie była dostępna informacja o tym.  Takiej informacji oraz pomocy udzielają członkowie Rady.  Tymczasowo (od 1 lipca br. ) informacje będą także dostępne na stronie internetowej solidarni.cba.pl w zakładce „rada”.

Rada w najbliższym możliwym czasie  podejmie inicjatywy integrujące  nasze środowisko. Będzie to m.in. rozszerzenia zakresu podmiotowego Rady o osoby z nią współpracujące. Jednocześnie widzimy potrzebę zorganizowania spotkania (spotkań) osób zainteresowanych. Pozwoli to rozpocząć szersze działania.

Ogromnie ważną wydaje się kwestia tzw. polityki historycznej. Rada z zainteresowaniem  obserwuje i wspiera wszelki inicjatywy ukazujące wkład i działania osób w walkę o Wolną Polskę.  Dostrzec należy to zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp i przekaz jest mniejszy.

Działania Rady dotyczą także inicjatyw które zachowują pamięć o  nieżyjących już  działaczach opozycji antykomunistycznej. Dużą rolę w tym zakresie widzimy w osobach. które z nimi współpracowały. To oni stanowią świadectwo. Rada podjęła decyzję o utworzeniu „listy pamięci”, gdzie znajdą się informacje o osobach działających w strukturach opozycji antykomunistycznej.

Skład Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych z przyczyn politycznych stanowią: (nazwisko, powiat)

Bartosz Waldemar – Kielce

Jasińska Cecylia – Kielce (Górno)

Migas Bogdan – Kielce (Domaszowice)

Górczyński Józef – Ostrowiec Św.

Jerzy Stopa – Skarżysko Kam.

Dudek Edward – Starachowice

Perchel Paweł - Starachowice